Mój dom – moja twierdza

Kiedy jestem na łódce staje się ona moim domem, jeśli jest to podczas rejsu tym domem jest również dla kilkunastu innych osób. Leżą rozłożone rzeczy osobiste – ubrania, telefony, portfele. Podczas postoju w porcie ktoś odpoczywa, ktoś ogarnia swoją koję, ktoś inny jest na mieście na spacerze. Normalna sprawa, jak w domu, tylko na mniejszej powierzchni trochę więcej ludzi. Przecież o to właśnie chodzi żebyśmy się na łódce podczas rejsu czuli dobrze.

Nie wiem czy zdarzyło się Wam (mi nie) kiedykolwiek żeby przypadkowy spotkany na korytarzu w bloku, bądź na chodniku/ulicy człowiek spytał Was czy możecie pokazać mu swój dom. Nie spotkała mnie taka sytuacja ale musi być to dość częste zjawisko skoro regularnie w portach pytają mnie obcy ludzie czy pokażę im łódkę, którą przypłynąłem. Jako znany dziwak od lat konsekwentnie odmawiam, bo nie widzę przyczyny dla której miałbym udostępniać dom kilkunastu osób przypadkowym „zwiedzaczom”. Jasno tłumaczę czemu mogę oprowadzić tylko po pokładzie i czemu nie zejdziemy pod deck. I zawsze widzę to samo zdziwienie pomieszane z rozczarowaniem, że przecież wszyscy tak robią i jak mam ochotę to oni mi swoją łódkę pokażą (nie wytykam im nigdy, że to (najczęściej) nie jest ICH łódka tylko czarterowa). Odmawiam konsekwentnie, by nie stworzyć przesłanki wzajemności, poza tym co mnie obchodzi kolor mebli/tapicerki kolejnego stoczniowego produktu…

Przypadki kiedy poprosiłem kogoś (bardzo delikatnie) o pokazanie jednostki (wszystkie pamiętam, bo były bardzo nietypowe) mogę wyliczyć na palcach jednej ręki, zawsze czekam na zaproszenie. Sporadycznie też wpraszam się na imprezy pod pokładem, a liczba łódek gdzie bywam w mesie jest też ściśle ograniczona do kilku (najczęściej dobrze znam się z właścicielami).

Szanuję cudzą prywatność i strzegę swojej (i swojej załogi).
I dlatego pozostanę wierny zasadzie „mój statek-moja twierdza”.

Robert

PS Jeżeli chcecie zwiedzić Baltic Beauty to zapraszam na spacer – KLIK

« (Previous Post)
(Next Post) »


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© 2023: POLsail | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress
0
Would love your thoughts, please comment.x