Przerost formy…

Jako naród cierpimy na swoistą megalomanię językową. Lata obserwacji mnie w tym przekonaniu utwierdzają tylko. W wielu obszarach nazywamy rzeczy na wyrost i “robi” nam to. Toczące się gdzieś tam dyskusje (kompletnie o niczym) dotyczące nazywania tak, czy inaczej plywadelka, którym się Kolega porusza, jak i środków napędowych, sprowokowały mnie do podzielenia się z Wami przemyśleniami dotyczącymi tytułów na łódce/łajbie/jachcie…

Kapitan – brzmi dumnie co nie? Mam kilkunastu (a może kilkudziesięciu) Kolegów, którzy pływają cywilnie lub “armijnie”. Powożą jednostkami do 200 metrów długości ( a kilku z nich nawet większymi). I każdy z nich jest “starym”, czyli kapitanem. Szanuję ich za wiedzę, doświadczenie i sposób działania. Spotykam równocześnie ogromne rzesze “kapitanów” na jachtach i o ile formalnie niektórzy z nich są nawet KJtami, to ich kapitanskość nieustająco doprowadza mnie do zażenowania, nawet jeśli pełnią na danej jednostce funkcję kierownika i pełnią ją dobrze.

Mam podejrzenia co do przyczyny umiłowania takiej tytulatury (chętnie pogadam na żywo). Na wycieczce kiedyś prowadziłem na ten temat ciekawe dyskusje z pewną Młodą Damą, która wyszkolona na polskich jachtach, nieustająco zwracała się do mnie per kapitan i to w trzeciej osobie (tak ją wyszkolono!!!). Moje dorosłe załogi (w pływaniach dłuższych niż dzień) zawsze mówią mi po imieniu. Przy pozostałych okazjach jest różnie – sternik, czasem skipper, czasem szyper (to piękne rodzime słowo!), niekiedy zostaje kapitan (ale to dłuuuuga opowieść), który zawsze bawi.

Szczęśliwie, prowadząc działania edukacyjne, udaje mi się uczyć młodzież standardów światowych i przekonują się sami, że “kapitan” w 10 osobowej załodze, na 13 metrowym jachcie, to zasadniczo… taki lokalny (krajowy) koloryt. Całe szczęście, że sukcesywnie, rok po roku, coraz więcej osób poznaje żeglarstwo przez struktury inne niż rodzimy związek, tak bardzo skostniały i przywiązany do tytułów. A może też macie jakieś przemyślenia w tej materii?

« (Previous Post)


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© 2022: POLsail | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress
0
Would love your thoughts, please comment.x