Skipper kompletny

Manewrowania i umiejętności z tym związanych nie będę tu omawiał, bo to wydaje się oczywiste. Dodam tylko, że taki modelowy „sternik doskonały” nie tylko zrobi wszystko skutecznie i elegancko ale w razie potrzeby zrobi to również wszystko sam (bo załoga zaniemogła, bo jest kompletnie „zielona”, bo uzna, że tak mimo wszystko jest bezpieczniej).

Ale nie samymi manewrami człowiek żyje… Każda łódka prócz silnika, który należy zrozumieć trochę bardziej niż kontrola oleju i wymiana paska klinowego (co powinno być rutyną – patrz wyżej), to również instalacja elektryczna, hydrauliczna, ściekowa, takielunek i jeszcze kilka obszarów technicznych. Dobrze przygotowany do swojej pracy szyper nie tylko będzie potrafił zdiagnozować awarię. Pełnia umiejętności to również naprawa (bądź zabezpieczenie) uszkodzonego elementu. Do naprawy potrzebne są jednak narzędzia i materiały. Kompetentny skipper potrafi tak skompletować wyposażenie łódki, że większość awarii ma czym i jak naprawić. Kiedyś zrobię i opublikuję tutaj listę rzeczy jakie z sobą zabieram zawsze, dołączę też wariantowe wyposażenie zależne od typu i wielkości stateczku na który się wybieram. Może komuś to ułatwi zadanie.

Jeśli po latach z powyższą częścią zadań radzicie sobie dobrze, pozostaje jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, właściwie wszystko powyżej nie ma znaczenia jeśli jej nie ogarniecie. Zdolności społeczne. Szerokie pojęcie wymagające holistycznego spojrzenia na problemy załogi. Zarzewia konfliktów, cechy osobnicze załogantów, ich zmęczenie i potrzebę wypoczynku musicie wyczuwać w locie i rozwiązywać ZANIM będzie to faktyczny problem. Jak wszystko wymaga to nieustających ćwiczeń, które prowadzić mogą do całkiem dobrych wyników. Popatrzcie choćby na mnie – kliniczny socjopata uchodzący powszechnie za osobę będącą w stanie rozkręcić każdą imprezę i poprowadzić rejs z którego ludzie mają dobre wspomnienia… Wszystko można wytrenować!

I jeszcze jedno – kiedyś ktoś mądry powiedział, że ideał managera to człowiek, który dokładnie wie na czym się nie zna i znajdzie do tego odpowiednich ludzi do swojego zespołu. Z prowadzącym rejs (szczególnie taki wymagający- dłuższy i/lub trudny) jest podobnie.

Robert


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© 2023: POLsail | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress
0
Would love your thoughts, please comment.x