Trudne sprawy językowe, czyli o częściach składowych kadłuba rzecz krótka.

Zdarza się tak, że słowa podobnie brzmiące maja zupełnie różne znaczenia. Codziennie użytkowane fragmenty mowy nie budzą może wielkich emocji, chociaż o stosowaniu słowa „bynajmniej” w znaczeniu „przynajmniej” mistrz Młynarski napisał piosenkę ponad 40 lat temu KLIK Można się uśmiechnąć, można pominąć milczeniem.


Nie przystoi jednak zupełnie mylić znaczeń branżowych jeśli się człowiek „statkownictwem” zajmuje…


Poprzeczny element konstrukcyjny łączący stępkę z pokładem to wręga. Każdy chyba kto widział rysunek łódki drewnianej potrafi wskazać, które to elementy. I tu pojawia się nasza tytułowa „trudna sprawa”, bo komplet wręg to nie jest owręże. Właściwie to same wręgi zebrane w jeden zbiór nie mają jakiejś specjalnej nazwy. Dopiero wręgi wraz ze stewami (dziobową i rufową, stępką, wzdłużnikami, dennikami i pokładnikami jako zespół nazywają się zładem. Zład to szkielet statku bez poszycia mówiąc inaczej.


Owręże (w starszych opracowaniach owręż) to element rysunku kadłuba. Mówiąc językiem nietechnicznym i obrazowo – owręże to ten przekrój poprzeczny statku, który dzieli kadłub na część przednią i tylną. Na rysunku technicznym oznacza się ten przekrój kołem z wpisanymi w środek dwiema literami C odbitymi lustrzanie względem siebie. Płaszczyzny położone równolegle do płaszczyzny owręża nazywają się wrężnicami i często występują nawet w prospektach jachtów (dziobowe na prawej, a rufowe na lewej stronie obrazka) KLIK


Taka wiedza nie jest zapewne niezbędna do uprawiania żeglarstwa, ale każdy żeglarz interesujący się tematem bardziej niż pobieżnie, powinien w takich terminach się orientować.

Żródło obrazka: PRZEPISY KLASYFIKACJI I BUDOWY STATKÓW MORSKICH, CZĘŚĆ II KADŁUB, styczeń 2022, PRS

« (Previous Post)


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© 2023: POLsail | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress
0
Would love your thoughts, please comment.x